Katar, kichanie, swędzenie nosa i kaszel to tylko niektóre objawy alergii na roztocza. Z tą dolegliwością zmagają się nawet osoby, które bardzo dbają o czystość w swoich mieszkaniach. Sprawdź, jak usunąć alergeny z domu i jakie preparaty na roztocza kurzu domowego warto zastosować.
Są niewidoczne gołym okiem, jednak możesz mieć pewność, że masz z nimi do czynienia codziennie. Roztocza kurzu domowego, czyli małe pajęczaki, to pasożyty, których w każdym domu znajdują się miliony. Żyją wszędzie tam, gdzie zbiera się kurz, a przede wszystkim w materacach, poduszkach, kołdrach czy kocach. Przyjazne siedlisko stanowią dla nich także garderoby i szafy, a nawet liście roślin doniczkowych. Co prawda, same w sobie nie są dla nas groźne, jednak ich odchody są bardzo silnymi alergenami. Wskazujemy, jak objawia się uczulenie na roztocza, w jaki sposób możesz je usunąć z domu oraz jakie środki warto w tym celu zastosować.
Symptomy alergii na roztocza kurzu domowego są nieswoiste, co znaczy, że mogą jednocześnie wskazywać na inne dolegliwości. Reakcja alergiczna najczęściej związana jest z układem oddechowym, a jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie lub grypę. Ponadto, roztocza namnażają się szczególnie jesienią i zimą, czyli podczas tzw. sezonu grypowego, co dodatkowo utrudnia diagnozę. Symptomy alergii na roztocza mogą też mieć różne nasilenie. Do najczęściej występujących objawów zalicza się:
Warto też dodać, że powyższe objawy u dzieci występują najczęściej podczas zabawy z pluszakami lub na dywanie, u dorosłych zaś – w czasie sprzątania i rano, tuż po przebudzeniu.
Idealne warunki do rozwoju roztoczy kurzu domowego to wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, brak wentylacji. Aby usunąć alergeny, najlepiej ogranicz liczbę dywanów czy zasłon w domu i zakup antyalergiczną pościel. Ponadto, jak najczęściej wietrz i odkurzaj mieszkanie oraz zadbaj o to, by nie zalegał w nim kurz. Pamiętaj też o regularnym praniu poduszek, koców i innych tekstyliów, a także pluszowych zabawek dzieci. Staraj się nie przegrzewać pomieszczeń. Optymalna temperatura to 20-21 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza – 50-55%.
Regularne sprzątanie i wentylowanie pomieszczeń może być niewystarczające, szczególnie dla osób, które zmagają się z alergią na roztocza. Jeśli szukasz dodatkowej ochrony przed alergenami, na rynku znajdziesz produkty zwane neutralizatorami roztoczy kurzu domowego. Specjalne środki dodaje się do prania w niskiej temperaturze. Dostępne są także spraye (https://acarix.pl/), takie jak Acarix, dzięki którym możesz zabezpieczyć materac, poduszki, zasłony czy meble tapicerowane. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one prania w wysokiej temperaturze i dbania o czystość w mieszkaniu. Specjalnie dla alergików powstały też kosmetyki do pielęgnacji ciała o działaniu m.in. regenerującym i wspomagającym odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.
Jeśli jesteś uczulony i chcesz ograniczyć ilość alergenów w Twoim otoczeniu, zastosuj preparaty przeciw roztoczom kurzu domowego, które możesz wykorzystać jako dodatek do prania lub nanieść bezpośrednio na wybrane przedmioty, materiały i powierzchnie.
Walka z roztoczami kurzu domowego nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o utrzymywaniu domu w czystości – częstym praniu tekstyliów, odkurzaniu i wentylacji pomieszczeń. Marka Acarix oferuje szeroką gamę środków służących do podniesienia komfortu życia alergików.
Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z naszymi promocjami.