Alergia na roztocza – jak usunąć alergeny z domu? Skuteczne preparaty na roztocza kurzu domowego.

Katar, kichanie, swędzenie nosa i kaszel to tylko niektóre objawy alergii na roztocza. Z tą dolegliwością zmagają się nawet osoby, które bardzo dbają o czystość w swoich mieszkaniach. Sprawdź, jak usunąć alergeny z domu i jakie preparaty na roztocza kurzu domowego warto zastosować.

 

Nierówna walka z roztoczami

Są niewidoczne gołym okiem, jednak możesz mieć pewność, że masz z nimi do czynienia codziennie. Roztocza kurzu domowego, czyli małe pajęczaki, to pasożyty, których w każdym domu znajdują się miliony. Żyją wszędzie tam, gdzie zbiera się kurz, a przede wszystkim w materacach, poduszkach, kołdrach czy kocach. Przyjazne siedlisko stanowią dla nich także garderoby i szafy, a nawet liście roślin doniczkowych. Co prawda, same w sobie nie są dla nas groźne, jednak ich odchody są bardzo silnymi alergenami. Wskazujemy, jak objawia się uczulenie na roztocza, w jaki sposób możesz je usunąć z domu oraz jakie środki warto w tym celu zastosować.
 

Jak objawia się alergia na roztocza?

Symptomy alergii na roztocza kurzu domowego są nieswoiste, co znaczy, że mogą jednocześnie wskazywać na inne dolegliwości. Reakcja alergiczna najczęściej związana jest z układem oddechowym, a jej objawy przypominają zwykłe przeziębienie lub grypę. Ponadto, roztocza namnażają się szczególnie jesienią i zimą, czyli podczas tzw. sezonu grypowego, co dodatkowo utrudnia diagnozę. Symptomy alergii na roztocza mogą też mieć różne nasilenie. Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

  • zatkany nos,
  • katar i kichanie,
  • chrypkę,
  • kaszel i duszności,
  • problemy z oddychaniem,
  • uczucie drapania w oskrzelach,
  • uczucie swędzącego gardła,
  • łzawienie oczu, zwłaszcza po przebudzeniu,
  • bóle głowy i pogorszenie samopoczucia,
  • rzadziej pojawiają się zmiany skórne tj. pokrzywka czy zaczerwienienie.

Warto też dodać, że powyższe objawy u dzieci występują najczęściej podczas zabawy z pluszakami lub na dywanie, u dorosłych zaś – w czasie sprzątania i rano, tuż po przebudzeniu.

 

W jaki sposób skutecznie usunąć alergeny z domu?

Idealne warunki do rozwoju roztoczy kurzu domowego to wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza, brak wentylacji. Aby usunąć alergeny, najlepiej ogranicz liczbę dywanów czy zasłon w domu i zakup antyalergiczną pościel. Ponadto, jak najczęściej wietrz i odkurzaj mieszkanie oraz zadbaj o to, by nie zalegał w nim kurz. Pamiętaj też o regularnym praniu poduszek, koców i innych tekstyliów, a także pluszowych zabawek dzieci. Staraj się nie przegrzewać pomieszczeń. Optymalna temperatura to 20-21 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza – 50-55%.

 
 

Skuteczne produkty na roztocza – spraye i inne środki

Regularne sprzątanie i wentylowanie pomieszczeń może być niewystarczające, szczególnie dla osób, które zmagają się z alergią na roztocza. Jeśli szukasz dodatkowej ochrony przed alergenami, na rynku znajdziesz produkty zwane neutralizatorami roztoczy kurzu domowego. Specjalne środki dodaje się do prania w niskiej temperaturze. Dostępne są także spraye (https://acarix.pl/), takie jak Acarix, dzięki którym możesz zabezpieczyć materac, poduszki, zasłony czy meble tapicerowane. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one prania w wysokiej temperaturze i dbania o czystość w mieszkaniu. Specjalnie dla alergików powstały też kosmetyki do pielęgnacji ciała o działaniu m.in. regenerującym i wspomagającym odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Jeśli jesteś uczulony i chcesz ograniczyć ilość alergenów w Twoim otoczeniu, zastosuj preparaty przeciw roztoczom kurzu domowego, które możesz wykorzystać jako dodatek do prania lub nanieść bezpośrednio na wybrane przedmioty, materiały i powierzchnie.
 
 

Podsumowanie

Walka z roztoczami kurzu domowego nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o utrzymywaniu domu w czystości – częstym praniu tekstyliów, odkurzaniu i wentylacji pomieszczeń. Marka Acarix oferuje szeroką gamę środków służących do podniesienia komfortu życia alergików.

Powrót