Alergia na roztocza kurzu – jak sobie z nią radzić?

Alergia na roztocza kurzu znacznie obniża komfort życia osób nią dotkniętych. Uporczywy kaszel, katar, ciągłe problemy z zatokami, egzema, łzawienie oczu, a w skrajnych przypadkach astma — potrafią skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Uczulenie na roztocza jest jednym z najtrudniejszych do leczenia spośród wszystkich uczuleń z powodu trudności związanych z całkowitym wyeliminowaniem alergenów roztoczy z otoczenia. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy w  znaczący sposób ograniczyć występowanie objawów.

 

 

Gdzie bytują roztocza?

 

 

Z roztoczami kurzu alergicy mają do czynienia praktycznie na co dzień przez cały rok. Jednak jesienią i zimą problem staje się dotkliwszy. Sprzyja temu ogrzewanie mieszkań i zdecydowanie rzadsze ich wietrzenie, wskutek czego na meblach i elementach wystroju osadza się większa ilość kurzu, w którym żyją roztocza. Idealnymi warunkami do życia i rozmnażania roztoczy jest zleżały kurz domowy, a pożywieniem jest obumarły złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. Roztocza najczęściej występują w miejscach, gdzie mają zapewniony pokarm, odpowiednią temperaturę i wilgotność. Najkorzystniejszą przestrzenią do ich egzystencji są wszelkie materiałowe i tapicerowane elementy wystroju wnętrz takie jak: tekstylia okienne, łóżka, dywany, czy zabawki pluszowe.

 

 

Jak szybko pozbyć się kurzu?

 

 

Terapia polega w dużej mierze na zminimalizowaniu obecności kurzu, w której zamieszkują te mikroskopijne pajęczaki. Istnieje szereg zasad, których wprowadzenie zdecydowanie ograniczy zakurzenie mieszkania, a w efekcie — zmniejszy objawy alergii na roztocza:

 • używanie pościeli antyalergicznej, którą można często prać w temperaturze co najmniej 60°C,
 • rezygnacja z firan, zasłon, koców i dywanów,
 • stosowanie pościeli barierowej, która nie przepuszcza alergenów i roztoczy,
 • systematyczne odkurzanie materaca w sypialni oraz mebli tapicerowanych w całym mieszkaniu,
 • częste wietrzenie mieszkania,
 • częste pranie lub zamrażanie pluszaków w przypadku, kiedy alergia dotyczy dziecka,
 • wycieranie kurzy wilgotnymi ściereczkami,
 • utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury poniżej 22°C i wilgotności nieprzekraczającej 45%,
 • zastosowanie filtra powietrza,
 • systematyczne odkurzanie mieszkania, szczególnie pod łóżkami i za meblami,
 • używanie środków i preparatów roztoczobójczych.

 

Skuteczne preparaty na roztocza

 

 

Specjaliści alergolodzy zgodnie zalecają, aby alergicy w mieszkaniach stosowali preparaty zwalczające roztocza. Najbezpieczniejszą opcją są sprawdzone i polecane środki naturalne. Doskonałym przykładem jest nietoksyczny, przebadany laboratoryjnie, w pełni naturalny preparat na roztocza Acarix. Wygodna forma sprayu na roztocza sprawia, że środek jest bardzo łatwy do użycia w warunkach domowych. Preparat działa destrukcyjnie na strukturę białek uczulających, redukując  stężenie alergenów roztoczy w otoczeniu aż o 95%. Spray działa do sześciu miesięcy po jednorazowym zastosowaniu.

Firma Acarix oferuje również szereg nietoksycznych preparatów roztoczobójczych przeznaczonych do prania, czy filtrów w odkurzaczach. Preparaty Acarix są w pełni bezpieczne, nawet dla dzieci i zwierząt domowych. Nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, ponieważ produkowane są z komponentów mineralnych i ekstaktów roślinnych. Acarix nie podrażnia, dlatego nie ma konieczności wietrzenia i odkurzania mieszkania po jego aplikacji. Preparaty roztoczobójcze to nowy wymiar efektywnej walki z alergią i poprawy komfortu życia osób uczulonych na roztocza.

 

 

Alergia na roztocza kurzu — leczenie farmakologiczne.

 

 

Nadwrażliwość na alergeny roztoczy czasem przybiera bardzo niepokojący obrót. Stałe infekcje górnych dróg oddechowych prowadzące do astmy lub uciążliwe swędzące wysypki skłaniają lekarza do wprowadzenia działań wielokierunkowych. Ograniczenie ekspansji na kurz, w tym stosowanie preparatów na roztocza, odczulanie, oraz indywidualnie dopasowane leczenie farmakologiczne — wprowadzone jednocześnie, dają bardzo dobre rezultaty. Najczęściej stosowanymi lekami są antyhistaminiki oraz glikokortysteroidy. Lekarstwa na alergię stosowane są w postaci doustnej, w kroplach do oczu i nosa, a także w maściach.

 

 

Powrót