Alergia na kota i psa

Alergia na kota i psa a Acarix Spray.

Alergia na kota, która niegdyś należała do rzadkości obecnie stała się tak częsta i masowa jak alergia na roztocza kurzu czy pyłki traw. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology około 10 proc. ludzi cierpi z powodu alergii na zwierzęta domowe. Wynika to w dużej mierze z mody na trzymanie zwierząt w domach.

 

 

Uczulenie na kota jak to działa?

 

alergia

Uczulać może każde zwierzę trzymane w domu a dokładnie jego naskórek, sierść, pióra, ślina i białko zawarte w moczu. Najczęściej spotykaną jest alergia na kota. U zwierząt tych wykryto aż kilka aktywnych alergenów. Najważniejszym, wytwarzanym przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze jest białko Fel d1. Gruczoły ślinowe oraz gruczoły łojowe zwierzęcia to dwa niezależne źródła produkcji alergenu. Samce kotów mają w skórze więcej gruczołów łojowych. Są bardziej alergizujące niż samice. Alergen Fel d1 w postaci wydzieliny gruczołów łojowych stale nawilża włosie zwierzęcia. Jest też przenoszony na sierść wraz ze śliną, w trakcie lizania.

 

Cząsteczki alergenu są bardzo małe. 10 razy mniejsze od alergenu roztoczy kurzu domowego, dlatego łatwo unoszą się w powietrzu. Fel d1 wiąże się głównie z dużymi drobinami kurzu o średnicy 17 nm. Wraz z nimi osadza się na podłogach, dywanach, kanapach, zabawkach, meblach czy ścianach. Alergen ten  z łatwością przenosimy na ubraniach, butach itd. Stąd na uczulenie na białko Fel d1 narażone są również osoby, które w domu nie posiadają zwierząt.

 

Zwierzęce białka są dla nas alergenami wziewnymi. Oznacza to, że dostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe. U osób uczulonych kontakt z kotem może wywołać kaszel, wodnisty katar lub napad kichania. Zwierzęce alergeny dostają się również do oczu, wywołując ich łzawienie, a nawet zapalenie spojówek. Częsty kontakt ze zwierzakiem może prowadzić do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok. Silna alergia może stać się przyczyną ataku astmy, objawiającego się dusznościami i świszczącym oddechem.. Obecność zwierząt w domu może nasilać również symptomy atopowego zapalenia skóry, objawiającego się pokrzywką lub wypryskiem na skórze.

 

 

Jak radzić sobie z alergią na zwierzęta domowe.

 

uczulenie

Kiedyś sądzono, że usunięcie zwierzęcia z domu przynosi szybką poprawę. W ostatnich latach wykazano, że problem jest bardziej złożony. Badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały, iż antygeny zwierząt mimo dokładnego sprzątania  utrzymują się długo nawet po usunięciu zwierzęcia . Badania wykazały również, że alergeny zwierzęce przenoszone na ubraniach czy butach znajdują się w pomieszczeniach gdzie nigdy zwierzęta nie przebywały. Ich stężenie może być na tyle wysokie, żeby uczulać osoby zdrowe.

 

Jak więc pomóc sobie i bliskim w walce z alergią na kota i inne zwierzęta domowe? Z pomocą przychodzi seria naturalnych preparatów Acarix. Aby jednak zrozumieć działanie preparatów Acarix  musimy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii dotyczących alergii i alergenów.

 

 

Jak działają alergeny?

Alergen to nic innego jak antygen zdolny do wyzwalania reakcji alergicznej (zależnej od IgE lub niezależnej od IgE) organizmu człowieka i innych ssaków. Określenia alergen używa się również do określenia źródła lub nośników alergenów takich jak: ziarna pyłku roślin, zarodniki grzybów pleśniowych czy roztoczy.

Wszystkie alergeny są substancjami białkowymi lub glikoproteinami o wielkości 5–50 kDa (masa cząsteczkowa alergenu). Każdy alergen zawiera od kilku do kilkudziesięciu epitopów (determinant alergenowych). Są to fragmenty polipeptydów o różnej sekwencji charakteryzującej  się ułożeniem przestrzennym-kształtem mogących wiązać przeciwciała IgE. Przeciwciała odpowiedzialne za reakcje alergiczne nazywamy właśnie IgE. Maja one zdolność do rozpoznawania antygenu a głównym zadaniem przeciwciał jest wiązanie antygenu w celu obrony organizmu. Aminokwasy czyli białko antygenu posiada kształt rozpoznawany przez przeciwciało IgE. Po rozpoznaniu następuje wiązanie antygenu przez IgE i mamy do czynienia z odpowiedzią alergiczną ze strony organizmu człowieka.

 

 

Jak działa Acarix?

 

Substancja aktywna w preparatach z serii Acarix ma za zadanie zdenaturować  epitop czyli pozbawić go kształtu, swoistej budowy. (Zaburzyć ułożenie przestrzenne) tak, aby przeciwciało nie rozpoznało go jako potencjalnego zagrożenia i nie wywoływało reakcji alergicznej. Ma rozbić strukturę aminokwasową antygenu, aby nie wiązał się z Ige i nie wywoływał reakcji ze strony układu immunologicznego człowieka. Po aplikacji preparatu w miejscach takich jak dywany, sofy, fotele, narzuty oraz miejsca w których przebywają zwierzęta. Następuje denaturacja uczulających komponentów białkowych tak, że pomimo ich obecności w środowisku człowieka nie są zdolne do wywołania reakcji alergicznej w organizmie człowieka.

 

Preparaty z seri Acarix działają do sześciu miesięcy. Nie zawierają silnej chemii, nie wydzielają uciążliwego zapachu, mogą być stosowane wielokrotnie. Stanowią uzupełnienie terapii antyalergicznej w przypadku stwierdzenia alergii na kota, roztocza, alergeny zwierząt domowych, astmy czy atopowego zapalenia skóry. Polecane do stosowania w otoczeniu dzieci i niemowląt. Celem ograniczenia ekspozycji organizmu na działanie związków silnie alergizujących, a tym samym silnie obciążających organizm dzieci i niemowląt.

Powrót