Alergia na kota i psa

Mimo że alergia na kota niegdyś należała do rzadkości, obecnie stała się tak częsta i masowa jak uczulenie na roztocza kurzu czy pyłki traw. Według danych American College of Allergy, Asthma and Immunology około 10 proc. ludzi cierpi z powodu alergii na zwierzęta domowe. Wynika to w dużej mierze z mody na trzymanie zwierząt w domach.
 

Uczulenie na kota jak to działa?

 

alergia

Reakcje alergiczne organizmu mogą wynikać z kontaktu z dowolnym zwierzęciem domowym. Uczulenie pojawia się w rezultacie styczności ze skórą, futrem lub wydzielinami pochodzącymi od czworonoga, np. psa. Jednak wśród gatunków, które najczęściej wywołują niepożądane odczyny, znajdują się koty, ponieważ w ich ciele znajduje się co najmniej kilka aktywnych alergenów o potencjalnie uczuleniowych właściwościach dla człowieka. Jeden z nich nazywa się Fel d1 i jest obecny w ślinie oraz łoju skórnym. Ponieważ w organizmach kocich samców jest więcej gruczołów łojowych niż u samiczek, właśnie samce intensywniej uczulają.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że alergen Fel d1 z łatwością przemieszcza się w przestrzeni i przenika np. do kurzu, aby następnie osiadać na różnego rodzaju powierzchniach. W efekcie znajduje się dosłownie wszędzie – na kanapie, fotelach, meblach, dywanach, odzieży, drzwiach i innych elementach wyposażenia domu, z którymi mieszkańcy mają ciągły kontakt. W rezultacie może się rozwinąć alergia na kota i dotyczy to nie tylko jego właściciela, ponieważ alergeny przenoszą się tak łatwo, że styczność z nimi mogą mieć również osoby postronne, nieposiadające zwierzaka lub będące właścicielem psa. W takich przypadkach mają błędne przekonanie o uczuleniu wywoływanym przez ich pupila, zapominając o styczności z przestrzenią, na której znajdują się kocie alergeny.

W jaki sposób następuje rozwój alergii na kota u człowieka? Otóż cząsteczki powodujące uczulenie przedostają się do układu oddechowego, w rezultacie czego organizm uruchamia mechanizmy obronne. Przyjmują one następującą formę:

  • kaszel,
  • katar,
  • ataki kichania,
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • wysypki i zmiany skórne,
  • zapalenie zatok.

Ponadto w przypadku przewlekłego kontaktu z alergenami kota czy psa istnieje ryzyko rozwinięcia się chorób przewlekłych u osób uczulonych, takich jak astma czy atopowe zapalenie skóry.

 

Jak radzić sobie z alergią na kota

 

uczulenie

Kiedyś sądzono, że usunięcie zwierzęcia z domu przynosi szybką poprawę, pozwalając na pozbyciu się kocich alergenów. W ostatnich latach wykazano, że problem jest bardziej złożony. Badania przeprowadzone w różnych krajach wykazały, iż antygeny zwierząt mimo dokładnego sprzątania utrzymują się długo nawet po usunięciu zwierzęcia . Badania wykazały również, że alergeny zwierzęce przenoszone na ubraniach czy butach znajdują się w pomieszczeniach gdzie nigdy zwierzęta nie przebywały. Ich stężenie może być na tyle wysokie, żeby uczulać osoby zdrowe.

W takim razie, jak usunąć alergeny z domu i pomóc sobie i bliskim w walce z alergią na kota i inne zwierzęta domowe? Z pomocą przychodzi seria naturalnych preparatów Acarix. Aby jednak zrozumieć działanie preparatów Acarix musimy wyjaśnić kilka podstawowych kwestii dotyczących uczuleń i alergenów.

 

 

Jak działają alergeny?

Mianem alergenów określa się substancje mogące powodować reakcje uczuleniowe u ludzi oraz innych ssaków. Potocznie tę nazwę stosuje się również do obiektów, za pośrednictwem których się one rozprzestrzeniają, jak np. pleśń, pyłki czy roztocze. Pod względem biochemicznym kocie alergeny to białka lub tzw. glikoproteiny o rozmiarach wynoszących od 5 do 50 kDa.

Jednym ze składników związków wywołujących uczulenia są epitopy, które wyróżniają się niejednorodną sekwencją, specyficzną pod względem struktury dla substancji zdolnych do wiązania antyciał IgE. To właśnie one bezpośrednio pobudzają reakcję określaną jako alergia na kota. Potrafią identyfikować, a następnie wiązać ze sobą antygeny, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa organizmowi, jednak jednocześnie powoduje uczulenie.

 

 

Jak działa Acarix?

 

Substancja aktywna w preparatach z serii Acarix ma za zadanie zdenaturować epitop, czyli pozbawić go kształtu, swoistej budowy. (Zaburzyć ułożenie przestrzenne) tak, aby przeciwciało nie rozpoznało go jako potencjalnego zagrożenia i nie wywoływało alergii na kota. Ma rozbić strukturę aminokwasową antygenu, aby nie wiązał się z Ige i nie wywoływał reakcji ze strony układu immunologicznego człowieka. Po aplikacji preparatu w miejscach takich jak dywany, sofy, fotele, narzuty oraz miejsca w których przebywają zwierzęta. Następuje denaturacja uczulających komponentów białkowych tak, że pomimo ich obecności w środowisku człowieka nie są zdolne do wywołania reakcji alergicznej w organizmie człowieka.

Preparaty z seri Acarix działają do sześciu miesięcy. Nie zawierają silnej chemii, nie wydzielają uciążliwego zapachu, mogą być stosowane wielokrotnie. Stanowią uzupełnienie terapii w przypadku stwierdzenia alergii na kota, roztocza, alergeny zwierząt domowych, astmy czy atopowego zapalenia skóry. Polecane do stosowania w otoczeniu dzieci i niemowląt. Celem ograniczenia ekspozycji organizmu na działanie związków silnie alergizujących, a tym samym silnie obciążających organizm dzieci i niemowląt.

Powrót