Alergiczny nieżyt nosa – katar alergiczny – jak wspomóc leczenie?

Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą wywołaną przez alergeny. Osoby, które cierpią na tą dolegliwość stają się mniej wydajne w pracy, mają problemy z koncentracją oraz ograniczoną możliwość odbierania bodźców ze świata zewnętrznego. Czym tak dokładnie jest ANN? Jak się objawia i jak z nim walczyć?

 

Alergiczny nieżyt nosa – co to takiego?

 

ANN, czyli Alergiczny Nieżyt Nosa, to stan zapalenia błony śluzowej nosa, zatok, gardła, ucha środkowego, oczu i trąbek słuchowych. Schorzenie to nazywane także katarem alergicznym lub katarem siennym, jest chorobą o podłożu alergicznym. Czynniki, które mogą ją wywoływać to pyłki roślin (brzozy, leszczyny, olchy i bylicy), alergeny pokarmowe, niektóre leki oraz zanieczyszczenie powietrza. Dolegliwość często jest wywoływana przez sezonowe zwiększenie ilości pyłków, ale może również trwać przez cały rok – alergenem jest wtedy najprawdopodobniej kurz lub sierść.

 

Jakie objawy daje ANN?

 

Wskutek styczności z alergenem u osoby chorej na ANN dochodzi do nadmiernego uwalniania histaminy i podrażnienia błony śluzowej nosa. W konsekwencji objawami choroby są między innymi:

– kichanie,

– wodnisty katar,

– puchnięcie i łzawienie oczu,

– ból głowy,

– uczucie swędzenia w nosie,

– zatkanie nosa.

Katar sienny (alergiczny) od zwykłego kataru różni się przede wszystkim czasem trwania oraz konsystencją wydzieliny. Katar, który towarzyszy ANN trwa wiele tygodni, a w niektórych przypadkach nawet cały rok. Jest również bezbarwny, wodnisty i nasila się po kontakcie z alergenem.

 

Jak diagnozuje się ANN?

 

Osoba podejrzewająca u siebie Alergiczny Nieżyt Nosa powinna skonsultować się z lekarzem alergologiem, który w pierwszej kolejności przeprowadzi z nią wywiad lekarski, a następnie zleci testy uczuleniowe. Bardzo istotnym etapem diagnozy jest również wykluczenie astmy, gdyż nieleczony katar alergiczny często prowadzi do rozwoju tego groźnego schorzenia. Ostatecznie, ANN stwierdza się na podstawie wystąpienia oraz cykliczności objawów. Diagnoza jest niezwykle trudna, gdyż kichanie, wyciek wydzieliny z nosa oraz uczucie zatkania mogą pojawiać się przy wielu innych schorzeniach, na przykład infekcjach wirusowych czy bakteryjnych.

 

Leczenie ANN

 

Podstawę leczenia ANN stanowi zwiększenie wiedzy i świadomości pacjenta, a tym samym zmniejszenie narażenia na alergeny. Oznacza to, że chory powinien usunąć wszelkie czynniki wywołujące chorobę ze swojego otoczenia, poprzez skrupulatne dbanie o czystość w domu. Problemem może być nie tylko osadzający się na meblach i pozostałym wyposażeniu kurz, ale także miejsce, w którym chory śpi – materac, pościel, poszewki. Warto czyścić je i prać produktami, które nie tylko doskonale usuwają rozwijające się w tekstyliach roztocza, ale same pozostają jednocześnie hipoalergiczne. Doskonałym przykładem takich preparatów są spraye czyszczące i środki do prania marki Acarix. Leczenie ANN obejmuje także stosowanie leczenia farmakologicznego oraz immunoterapii swoistej. W terapii farmakologicznej stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe donosowe i doustne, glikokortykosteroidy i leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

 

Powrót