Astma oskrzelowa – jak wspomagać leczenie?

Astma oskrzelowa dotyka w Polsce  około 4 milionów osób. Według badania ECAP w 2007 roku na astmę chorowało w Polsce około 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9% populacji dorosłych. Astma oskrzelowa jest chorobą układu oddechowego człowieka. Ludzki układ oddechowy jest ułożony jak drzewo: powietrze przepływa z tchawicy do oskrzeli, najpierw do  dużych, a następnie do mniejszych (małe oskrzela są nazywane oskrzelikami). Następnie przedostaje się do pęcherzyków płucnych, skąd tlen wchłania się do krwi.  Choroba u dorosłych przyjmuje postać przewlekłą, wymagającą stałego leczenia pod okiem specjalisty. Ważną rolę w występowaniu astmy odgrywa dziedziczność. Jeśli jedno z rodziców cierpi na astmę, wówczas prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wynosi prawie 50%, a jeśli jedno i drugie to nawet 65%.

 

Astma oskrzelowa co to jest?

 

Astma oskrzelowa jest chorobą opartą na nadwrażliwości oskrzeli na różne czynniki drażniące (w szczególności alergeny). Dlatego tak ważne jest ograniczenie wystawiania organizmu na kontakt z alergenami (np. roztocza kurzu, sierść zwierząt). W odpowiedzi na działanie tych bodźców rozwija się zwężenie (niedrożność) oskrzeli. Proces ten wynika z kilku przyczyn. Między innymi ze wzrostu napięcia oskrzeli oraz ich stanu zapalnego. W astmie duszności najczęściej występują sporadycznie, na przykład po kontakcie z substancją drażniącą. W ciężkiej astmie niedrożność oskrzeli często utrzymuje się między napadami. Jednym z najniebezpieczniejszych powikłań astmy oskrzelowej jest stan astmatyczny. Zagrażający życiu atak, który nie podlega konwencjonalnemu leczeniu. Tacy pacjenci potrzebują natychmiastowej hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii.

 

Objawy astmy

 

Głównymi dolegliwościami są duszność (brak powietrza), kaszel, świszczący oddech. Duszność okresowo wzrasta i maleje. Często nasila się w nocy i może się okazać, że pojawia się po ostrej chorobie układu oddechowego. Po przeziębieniu lub wdychaniu  drażniącej substancji np. alergenu. Chorzy zwykle skarżą się na trudności w oddychaniu z powodu zmęczenia mięśni oddechowych.

Kaszel jest czasem jedyną dolegliwością, a następnie ustępuje lub słabnie po przyjęciu leków rozszerzających oskrzela. Pojawienie się kaszlu z plwociną podczas ataku zwiastuje jego koniec. Atak astmy zwykle rozwija się w ciągu 10-30 minut po kontakcie z alergenem lub środkiem drażniącym.

 

Diagnozowanie astmy

 

Główną metodą diagnozowania astmy oskrzelowej jest spirometria (badanie funkcji oddychania zewnętrznego). Spirometria polega na tym, że dokonujemy wymuszonego wydechu do aparatu i obliczamy  podstawowe parametry oddychania. Główne obejmują wymuszoną objętość wydechową w ciągu 1 sekundy i szczytową prędkość objętościową. Spirometria prawie zawsze obejmuje badanie reakcji na leki rozszerzające oskrzela. W tym celu pacjent otrzymuje kilka (zwykle cztery) oddechy salbutamolu lub innego szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela i spirometria jest powtarzana. Prześwietlenie klatki piersiowej jest wymagane w przypadku ciężkich ataków, ponieważ ujawnia ukryte powikłania wymagające natychmiastowego leczenia.

 

Na czym polega leczenie astmy oskrzelowej?

 

Leczenie przepisujemy zgodnie z nasileniem i czasem trwania choroby. Przebieg astmy oskrzelowej jest niemożliwy do przewidzenia. Jej leczenie wymaga indywidualnego podejścia lekarza do każdego pacjenta. Forma podawania leków przeciw astmie może być różna. Szeroko stosowane są inhalatory (indywidualne i kompresor, tak zwane nebulizatory) i inhalatory do inhalacji sproszkowanych leków. Zaletą podawania wziewnego w porównaniu z doustnymi i pozajelitowymi (dożylnymi) drogami podawania jest to, że wyższe stężenie leku osiąga się w płucach, a liczba działań niepożądanych jest minimalna.

Wdychanie glukokortykoidów stosujemy w leczeniu w astmy oskrzelowej. Leki zaprojektowano tak, aby osiągnąć maksymalny efekt miejscowy przy minimalnym wchłanianiu i minimalnych komplikacjach. Należy pamiętać, że glikokortykoidy wziewne nie dają szybkiego efektu. Aby poprawić stan, należy je regularnie stosować przez kilka tygodni. Dla uzyskania maksymalnego efektu przez kilka miesięcy.

Jedną z przyczyn astmy oskrzelowej jest alergia na roztocza. Dlatego tak ważne jest efektywne a zarazem bezpieczne ograniczenie stężenia tych alergenów w domu. Pozwoli to skutecznie zmniejszyć symptomy alergiczne. Sprawdzonym produktem mającym takie działanie jest naturalny preparat w sprayu Acarix Spray, wolny do związków chemicznych.

Wystarczy rozpylić go na tapicerkę łóżek, dywany, narzuty, a uczulające dotąd roztocza kurzu lub sierść zwierząt nie będą mogły wywoływać reakcji alergicznej. Wszystkie produkty z serii Acarix zostały poddane badaniom. Badania potwierdziły ich zdolność do ścięcia białek powodujących alergię na roztocza aż do 95% w próbce kurzu. Produkty  mogą być pomocne w leczeniu astmy. Osoby cierpiące na tą chorobę, stosują nie tylko preparat w sprayu, ale także preparaty do prania usuwające roztocza w procesie prania jak Acarix Wash.

 

Powrót