AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry, to przewlekła choroba zapalna, mogąca pojawić się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Charakterystyczną cechą tego schorzenia są naprzemiennie występujące okresy wygaszania i nasilania jego objawów. Obecnie za przyczynę rozwoju AZS uznaje się kombinację czynników immunologicznych, genetycznych i środowiskowych.
AZS – co to takiego?
Atopowe Zapalenie Skóry to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na niewielkie dawki antygenów, polegająca na wytwarzaniu nadmiernej ilości przeciwciał, nakierowanych przeciwko alergenom. Może to być nieprzewidywalna reakcja na alergeny pokarmowe, pyłki roślin, a także kurz, roztocza i wiele innych. Reakcja ta dotyczy zarówno skóry, jak i oczu oraz układu oddechowego i pokarmowego.
Jakie objawy daje AZS?
Najbardziej charakterystyczne objawy AZS to zaczerwienienie, suchość i swędzenie skóry, szczególnie w miejscu zgięć łokciowych i kolanowych, a także na szyi i na twarzy. Zmianom tym często towarzyszy także alergiczne zapalenie spojówek, astma oskrzelowa i katar sienny. W przypadku ostrej fazy zapalenia, na skórze mogą ukazać się rumienie, pęcherzyki i grudki. Pierwsze objawy, które pojawiają się u dzieci do 2 roku życia to niewielkie zmiany w obrębie skóry głowy, czoła i policzków. Później choroba zajmuje okolice zgięć stawów oraz grzbiety rąk.
Jak zdiagnozować AZS?
Do zdiagnozowania AZS stosuje się przede wszystkim badanie i analizę wyglądu skóry na podstawie kryteriów Williamsa lub Hanifina i Rajki. W przypadku stosowania listy kryteriów Williamsa, chory musi posiadać przynajmniej 3 z 4 objawów. W przypadku listy Hanifina i Rajki przynajmniej 3 z 4 objawów głównych oraz co najmniej 3 objawy dodatkowe. Ponadto, pełna diagnoza obejmuje także laboratoryjne badania immunologiczne, atopowe testy płatkowe, skórny ekspozycyjny test pokarmowy oraz skórne testy punktowe.
Jak wygląda leczenie AZS?
Leczenie AZS to leczenie objawowe i przyczynowe. Uszkodzenia skórne należy pielęgnować za pomocą odpowiednich maści i kremów natłuszczających. Zaleca się stosowanie fototerapii, leków przeciwzapalnych oraz leków przeciwuczuleniowych, kortykosteroidów i leków immunosupresyjnych. Niezwykle istotne jest także wyeliminowanie z otoczenia znanych czynników uczulających jak np. roztocza kurzu. Ponieważ choroba jest związana z warunkami środowiskowymi, należy zadbać o utrzymanie w domu czystości i noszenie odpowiednio zadbanych ubrań. Bardzo ważne jest zatem stosowanie właściwych środków do prania i sprzątania, na przykład takich, jak preparaty Acarix. Które skutecznie i bezpiecznie usuwają roztocza i eliminują nasilenie objawów alergicznych i skórnych.