Domowe sposoby na roztocza-poradnik dla alergików.

Domowe sposoby na roztocza.

Jedną z najczęściej występujących alergii jest uczulenie na roztocza obecne w kurzu. Według danych World Health Organization stanowi aż 70% wszystkich alergii oddechowych. Zazwyczaj pierwszym krokiem w ich leczeniu jest zastosowanie leków przeciwhistaminowych i zabiegów odczulania. Osoby dotknięte tym problemem mogą także poprawić jakość swojego życia, dbając o porządek w domu i o redukcję populacji roztoczy.

 

 

Regularne sprzątanie nie wystarczy!

 

 

Podstawą działania jest częste usuwanie kurzu, jednak roztocza mogą być także obecne w pościeli i ubraniach. Mechaniczne sprzątanie nie zawsze pozwala pozbyć się wystarczającej ilości alergenów. Z pomocą przychodzą domowe sposoby i specjalne preparaty na roztocza, które przyniosą ulgę alergikom, oczyszczając mieszkanie z uczulających białek.

 

 

Pilnujmy temperatury i wilgotności

 

 

Na początek należy upewnić się, czy właściwie pierzemy pościele, dywany i ręczniki. Wysoka temperatura prania zabije roztocza kurzu – 90 stopni C zrobi to natychmiastowo i uniemożliwi dalsze namnażanie się roztoczy na przedmiocie. Przy delikatniejszych tkaninach temperatura 60-70 stopni powinna wystarczyć, by znacznie zredukować liczebność tych organizmów.

Wysoki poziom wilgotności powietrza służy rozmnażaniu się roztoczy. Warto zatem osuszać powietrze przy pomocy ogrzewania lub klimatyzacji. Należy ponadto unikać suszenia prania w pomieszczeniach, w których alergik spędza dużo czasu.

 

 

Pomocne półprodukty do spryskiwania

 

 

Najbardziej znane domowe sposoby na roztocza obejmują własnoręcznie sporządzony spray na roztocza. W jego skład powinien wchodzić alkohol etylowy, woda destylowana i wybrany olejek eteryczny. Taką miksturą można spryskiwać wszystkie miejsca, w których najczęściej bytują roztocza – oprócz pościeli, ręczników i dywanów, mogą to być zabawki czy meble z obiciami. Zastosowanie sprayu pomoże zmniejszyć liczbę żyjących na nich roztoczy, lecz raczej nie zlikwiduje ich całkowicie.

Do innych substancji, dzięki którym stworzymy domowe środki na roztocza, należą:

 

  • Soda oczyszczona – przydaje się do czyszczenia materacy. To naturalny środek, który zabija między innymi bakterie i roztocza. Wystarczy posypać materac sodą oczyszczoną i równomiernie ją rozprowadzić. Po 30 minutach odkurzamy materac przy użyciu czystej końcówki odkurzacza.
  • Biały ocet – kolejny półprodukt przydatny do dezynfekcji materacy, miękkich mebli i dywanów. Ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i przelewamy do butelki z atomizerem. Po rozpyleniu mikstury należy wywietrzyć czyszczony przedmiot, by zniwelować zapach octu.
  • Olejki eteryczne: z drzewa herbacianego, cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy i inne. Można dodawać je do sody oczyszczonej lub domowego sprayu. Zwiększymy w ten sposób ich skuteczność oraz nadamy przedmiotom przyjemny zapach.

 

Skuteczny sposób na roztocza – Acarix

 

 

Osoby, którym bardzo dokucza alergia na roztocza, nie zawiodą się na preparatach Acarix. To specjalistyczne produkty zaprojektowane tak, by w żaden sposób nie szkodzić użytkownikom. Mają naturalny skład, pozbawiony lotnych związków, fosfatów czy destylatów chemicznych. Badania potwierdziły ich nietoksyczność – są bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla przyrody. Mogą być stosowane w otoczeniu dzieci i są bardzo wydajne.

Seria preparatów Acarix służy do spryskiwania, prania i odplamiania przedmiotów pozostających w bliskim kontakcie ze skórą i układem oddechowym. Skuteczność ich działania polega na denaturacji alergennych białek. Przy prawidłowym stosowaniu redukuje alergeny roztoczy oraz psów i kotów o około 90%. Znacząco podnosi więc komfort codziennego życia osób, których dotyczy alergia na kurz. Działanie produktów utrzymuje się aż do sześciu miesięcy. Warto zastosować specjalistyczny preparat, gdy domowe sposoby nie wystarczają.

Powrót