Roztocza kurzu jak walczyć i wygrać!

Roztocza kurzu jak walczyć i wygrać? – postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Roztocza kurzu ( Acari) to małe, mikroskopijnych rozmiarów  pajęczaki, które osiągają rozmiary od 0,28 mm samice do  0,35 mm samce. W naszych mieszkaniach bytują głównie w pościeli, materacach, dywanach ale także w zasłonach, książkach i oczywiście w kurzu. Dlaczego właśnie tam? Są to miejsca, które zapewniają im nieustanny dostęp do pożywienia. Pokarmem dla roztoczy jest złuszczony  naskórek ludzki i zwierzęcy a także resztki organiczne. Człowiek produkuje w ciągu doby tylko ok. 1 gram  złuszczonego naskórka. Dla nas to niewiele dla roztoczy to pokarm, który jest w stanie  wyżywić populację 100 tysięcy. Roztocza najlepiej czują się w miejscach o wilgotności powietrza oscylującej wokół 55% do 80%. Temperaturze między 21°C a 28°C, która sprzyja ich wzrostowi oraz przeżywalności.

Cykl rozwojowy trwa 3-4 miesiące, pod koniec którego samice składają jaja od 30 do 50. W sprzyjających warunkach przeżywalność może się zwiększyć do 500 dni a samice mogą składać nawet do 105 jaj.

 

roztocze kurzu jak walczyć i wygrać

 

Maksymalne namnażanie występuje w okresie letnim, tj. od  lipca do końca września. Następnie dochodzi do wymierania populacji. Jesienią włączenie ogrzewania powoduje unoszenie kurzu. To korzystne warunki do ekspozycji na nagromadzone w okresie letnim alergeny.

 

Co nas uczula?

 

Mimo iż popularnie mówimy „ alergia na roztocza”, tak naprawdę  uczulają nas nie same roztocza. Uczulają ich odchody o mikrometrowych rozmiarach a konkretnie zawarta w odchodach substancja o nazwie guanina. Miesięcznie roztocze jest w stanie „wyprodukować” nawet 50 razy więcej odchodów niż liczy masa jego ciała!

 

 

Objawy alergii na roztocza kurzu to:

 

nieżyt nosa i katar

kichanie

łzawienie i zaczerwienienie oczu

świąd nosa duszności i świszczący oddech – często pojawiają się w silnych reakcjach alergicznych, są początkami astmy.

senność

uczucie zmęczenia

zmiany skórne zaczynając się w zgięciach łokci i kolan

bóle głowy

spadek odporności organizmu.

 

 

Roztocza kurzu jak walczyć i wygrać?

 

Czy musimy być  całkowicie bezbronni w walce  roztoczami i  skazani na przegraną? Przy zachowaniu wzmożonej czujności ( rozpoznaniu uczulenia na alergen roztoczy) i zintensyfikowaniu sprzątania oraz wietrzenia pomieszczeń – możemy zminimalizować do minimum ich  wpływ na nasze zdrowie.

 

 

Jak walczyć z roztoczami:

  • należy używać syntetycznej i antyalergicznej pościeli.
  • jeśli to możliwe zrezygnować w domu z dywanów i wykładzin usunąć kotary z okien.
  • utrzymywać niską temperaturę w pokoju (poniżej 20 C.) utrudnia to roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Ważne jest aby wietrzyć pokój regularnie.
  • odkurzać z użyciem filtrów hepa o sprawności H13 lub większej.
  • przedmioty zbierające kurz takie jak książki czy odzież trzymać w zamkniętych szafkach i półkach.
  • do prania, czyszczenia podłóg i mebli stosować środki roztoczobójcze.
  • w okresie letnim wietrzyć pościel.
  • stosować sprawdzone środki antyalergiczne szczególnie na materace poduszki, pościel, dywany.

 

 

Preparaty na roztocza kurzu czy pomogą?

 

Na rynku mamy dużą ilość preparatów na roztocza. Pamiętajmy jednak aby wybierać te, które są przebadane i będą gwarantowały, że będziemy mieli z nich więcej pożytku niż szkody. Zadbajmy o to, by ich skład był naturalny, aby związki chemiczne nie szkodziły tobie i twojej rodzinie, Zwróćmy uwagę, czy produkty były klinicznie lub laboratoryjnie przebadane pod kątem skuteczności, ponieważ da nam to gwarancję,  że będą działać. Pamiętajmy, roztocza namnażają sie w okresie od lipca do września a później wymierają, dlatego nie samo roztocze jest problemem i jego uśmiercenie produktem biobójczym. Należy zadbać aby alergen czyli odchody roztoczy, odnóża i resztki roztoczy nie alergizowały przedostając się do dróg oddechowych. W tym celu dobrze jest sięgnąć po produkty, które maja zdolność do denaturacji, zneutralizowania alergenu a nie tylko zlepianiu go tak aby nie unosił się w powietrzu. Taki produkt nie zagwarantuje nam eliminacji objawów alergicznych.

 

Acarix naturalny denaturat alergenów.

 

Acarix nie jest preparatem biobójczym i nie ma za zadanie zabijać, czy odstraszać roztoczy, ponieważ to nie eliminuje problemu. Aktywna substancja w Acarix pozbawia właściwości uczulających martwe tkanki i białka odchodów roztoczy i sprawia, że nie wywołują one odpowiedzi alergicznej w organizmie człowieka. Acarix zmienia rownież ph środowiska, w którym żyją roztocza, tak aby przerwać łańcuch pokarmowy i przyczynić się do ich wyginięcia. Preparat został laboratoryjnie przebadany w USA, a  w swoim składzie nie zawiera związków chemicznych.

Powrót