Środki na roztocza – przegląd preparatów dostępnych na rynku

Środki na roztocza na rynku w Polsce stanowią dość sporą grupę preparatów. Możemy je podzielić ze względu na sposób działania ale także na skład.

 

Dla większości osób regularne sprzątanie wystarczy, by czuć się dobrze, jednak alergicy mogą mieć problemy. Czasem to nie wystarcza. Kiedy mimo zachowania sterylności w mieszkaniu, drapie w gardle, oczy łzawią i pojawia się kaszel lub katar, warto sięgnąć po silniejsze rozwiązania. Nie trzeba stosować bardzo mocno ingerujących i chemicznych środków. Na rynku jest sporo ekologicznych preparatów, które są bezpieczne dla ludzi i dla środowiska, a mimo to roztoczom potrafią uprzykrzyć życie.

 

 

Czym są roztocza i dlaczego powinniśmy się ich bać, jeśli mamy alergię?

 

Roztocza to małe pajęczaki, dość mocno spokrewnione z kleszczami. To ponad 45 tysięcy gatunków żyjących w wodzie, ziemi czy pasożytujących na organizmach żywych: roślinach i zwierzętach. Dla człowieka najbardziej dokuczliwy jest skórożarłoczek skryty. Choć nie gryzie i nie roznosi żadnych chorób, jest niezwykle silnie alergizujący. Reakcję alergiczną wywołują odchody, które wdychamy wraz z powietrzem. Żywią się martwymi komórkami skóry, uwielbiają wilgotne i ciepłe miejsca, stąd najwięcej ich w sypialni, łóżkach, kanapach, dywanach i pluszowych zabawkach. Najważniejsze przy zdiagnozowanej alergii na roztocza jest ograniczenie kontaktu z nimi. Choć całkowite ich wyeliminowanie w mieszkaniu nie jest możliwe, można zminimalizować ich występowanie poprzez dostępne na rynku preparaty zwalczające roztocza.

 

 

Rodzaje środków na roztocza

 

Ze względu na sposób działania wyróżniamy następujące preparaty na roztocza:

 

  • środki biobójcze, w tym syntetyczne i naturalne
  • probiotyki
  • alergen denaturing agents

 

Są to najczęściej preparaty w formie sprayu lub kropli. Stosuje się je na powierzchni, najczęściej materacy czy dywanów, która chcemy zabezpieczyć przeciw roztoczom. Dzięki takiej formie aplikacji są na tyle łatwe w obsłudze, że można stosować je w warunkach domowych.

 

 

Środki biobójcze – przegląd preparatów dostępnych na rynku

 

Jednym z najbardziej znanych środków na roztocza jest Allergoff. W skład całej linii tych kosmetyków do walki z roztoczami wchodzi spray biobójczy, płyn do prania, środki do pielęgnacji ciała. Środek działa na poziomie nanotechnologii i nie tylko zabija roztocza, ale także kumuluje kurz, by łatwiej było go usunąć. Na podobnej zasadzie działa spray Globo Expel, Mioactive i Ecozone oraz płyn w aerozolu Arox. Inny sposób działania przedstawia produkt w sprayu Flee, który dzięki silikonom zlepia i przez to uniemożliwia rozmnażać się i przepoczwarzać roztoczom.

 

 

Probiotyki – przegląd preparatów dostępnych na rynku

 

PIP Allergy Free to spray z bakteriami probiotycznymi. Choć bakterie nie zabijają roztoczy, to uniemożliwiają im namnażanie poprzez eliminację ich pokarmu: pleśni i złuszczonego ludzkiego naskórka. Dodatkowo także minimalizują ilość szkodliwych bakterii, gdyż zasiedlają ich środowisko, z którego wypierają te szkodliwe. To bardzo ekologiczny środek i jedyną jego wadą może być częstotliwość stosowania (codziennie przez 10 dni, a następnie co 3 dni). Jednak jest to środek wysoce ekonomiczny, gdyż jedna buteleczka zwykle starcza na rok stosowania na jeden materac dla osoby dorosłej. Bardzo dobrze tolerowany przez dzieci.

 

 

Alergen deanturing agents – przegląd preparatów dostępnych na rynku

 

Alergen deanturing agents to preparaty unieszkodliwiające działanie roztoczy poprzez modyfikację struktury alergenów. Dzięki ich działaniu alergeny nie wywołują reakcji alergicznej. Tracą one biologiczną aktywność poprzez zmianę struktury białkowej alergenu, która jest odpowiedzialna za alergiczne reakcje takie jak katar, kaszel czy wysypka. Przykładem takiego preparatu na roztocza jest dostępny na naszym rynku Acarix Spray. Producent deklaruje, że redukuje on stężenie alergenów w otoczeniu o 95%.

 

Aby lepiej zobrazować czytelnikom jakie środki mamy dostępne na rynku przedstawiamy tabelę a w niej podział środków na różne kategorie.

 

 

 

 

Jak stosować środki na roztocza?

 

Środki a roztocza najczęściej są w postaci sprayów czy aerozoli. Wystarczy nimi spryskać daną powierzchnię, najczęściej materac, dywan, by zabić lub zneutralizować działanie roztoczy. Mniejsze przedmioty jak zabawki, pokrowce na materace, kanapy i fotele czy ubrania warto prać w 60 stopniach z dodatkiem środków przeznaczonych do walki z roztoczami. Wysuszone powierzchnie najlepiej dodatkowo odkurzyć, by zebrać pozostałe roztocza. Także filtry czy torby zbierające kurz w  odkurzaczach można potraktować dedykowanymi do nich środkami na roztocza. Dzięki nim zwiększamy ochronę przed alergenami nawet do 6 miesięcy. Po tym czasie warto ponownie przystąpić do niszczenia nowych kolonii tych pajęczaków.

 

 

Powrót